فهرست نهایی ایران برای ثبت در یونسکو منتشر شد و نام جشن مهرگان و جنگل های هیرکانی نیز در میان چند میراث ارزشمند دیگر در آن به چشم می خورد. به گزارش نوروز نام یلدا در کنار جشن مهرگان دو جشن ایرانی است که در این فهرست قرار دارد. «یلدا»، «عود»، «جشن مهرگان»، «مینیاتور»، «زیارت تادئوس» و «جنگل‌های هیرکانی» به یونسکو فرستاده شده اند تا پس از پذیرش کارشناسان در یونسکو و بررسی مشکلات در پیوند با آن‌ها به عنوان گزینه های نهایی برای ثبت‌جهانی در ۲۰۱۹ معرفی شوند. شب چله(یلدا) و جشن مهرگان از بزرگترین جشن های ملی ایرانیان پس از نورور اکنون یک گام تا ثبت جهانی فاصله دارند.

در بخش میراث ناملموس همچنین پنچ پرونده آماده برای ثبت در فهرست میراث جهانی در دستور کار قرار گرفته اند. پرونده یلدا به صورت مستقل به یونسکو ارائه شده، پرونده عود به صورت مشترک با سوریه، پرونده جشنمهرگان به صورت مشترک با کشور همزبان تاجیکستان، پرونده‌ی مینیاتور با کشورهای ترک‌زبان و زیارتتادئوس_مقدس با همراهی کشور ارمنستان تهیه و پیش از نوروز به یونسکو فرستاده شده اند. این پرونده ها از سوی کارشناسان یونسکو بررسی شده و نقاط قوت و ضعف پرونده‌ها مطرح شده و در صورت نیاز به تکمیل به ایران برگشت داده می شوند.

جنگل‌های هیرکانی نیز در محدوده‌ی چهار استان مازندران، گیلان ، گلستان و سمنان قرار گرفته‌اند و قرار است تیرماه سال جاری در اجلاس میراث جهانی در باکو ارائه و بررسی شوند. بعد از جنگل‌های هیرکانی، پرونده راه‌آهن برای اجلاس سال ۲۰۲۰ نیز به یونسکو ارائه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.